پشتیبانی آنلاین

zarbdar

بهترین روش لوله کشی شوفاژ و رادیاتور | راهنمای لوله کشی شوفاژ ساختمان

خانه ← مجله خبری ← آموزش تعمیرات ← بهترین روش لوله کشی شوفاژ و رادیاتور | راهنمای لوله کشی شوفاژ ساختمان
بهترین روش لوله کشی شوفاژ و رادیاتور | راهنمای لوله کشی شوفاژ ساختمان

محصولات تخفیف دار

perla pro24rsi
۱۷/۴۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 24 s
۱۱/۹۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
رادیاتور پره ای il primo (ایل پریمو)
۳۱۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
perla pro 32rsi
۲۰/۳۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
B3115
۴/۰۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 22 s
۱۱/۴۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 26 s
۱۲/۶۰۰/۰۰۰ تومان
ناموجود
کیت نصب پکیج
۱/۰۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
parma 24 rsi digital
۱۵/۲۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
parma 26 rsi digital
۱۶/۲۰۰/۰۰۰ تومان
ناموجود

بهترین روش لوله کشی شوفاژ و رادیاتور | راهنمای لوله کشی شوفاژ ساختمان

دسته بندی : آموزش تعمیرات

توضیحات

برای مواجه با فصول سرد سال داشتن تعادل در دمای خانه یا محل کار ضروری است. روش‌های مختلفی برای گرمایش وجود دارد و شما باید با توجه به متراژ و مصالح خانه و همینطور موقعیت خانه از نظر آفتابگیر یا سایه بودن، گرمایش صحیح را انتخاب کنید. ما در این مقاله از بوتان می خواهیم در خصوص بهترین روش لوله کشی شوفاژ و رادیاتور به شما بگوییم.

 

سیستم لوله‌کشی پکیج

لوله‌کشی سیستم پکیج دیواری بایستی با دقت و اصولی و زیبا انجام گیرد. یکی از مهمترین موارد در سیستم لوله‌کشی پکیج دیواری، انتخاب مسیر درست برای آن است. مزایای پکیج دیواری نسبت به موتورخانه ، قیمت آبگرمکن بوتان و بخاری گازی  این مزایا شامل مصرف کم گاز و برق ، بازدهی بالا ، سیستم ایمنی بالا و … می‌شود بسیار پر کاربرد و حائز اهمیت است.

 

سیستم لوله‌کشی پکیج

 

سه روش لوله کشی رادیاتور یا شوفاژ

 

سیستم لوله کشی رادیاتور بسته

در این سیستم، جریان آب در هیچ نقطه‌ای در معرض هوای آزاد قرار نمی‌گیرد. سیستم های بسته در دو نوع منبع انبساط باز و بسته ارائه می شوند. در سیستم بسته منبع انبساط با هوای آزاد در ارتباط است ولی سطح آبی که در معرض هوای آزاد است قابل توجه نیست. سیستم‌های لوله‌کشی از جهت دیگر نیز به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 

سیستم لوله کشی رادیاتور تک­ گذر

در این سیستم، آب یک بار از وسیله‌ای عبور نموده و تخلیه می‌گردد که تجهیزات به کار رقته در مسیر آب گرم بهداشتی از این نوع هستند.

 

سیستم لوله کشی رادیاتور گردشی

در این سیستم آب پس از رسیدن به وسیله مورد نظر تخلیه نمی‌شود بلکه توسط یک مدار لوله‌کشی، بین مبدل حرارتی و مبدأ حرکت خود که می‌تواند یک پکیج باشد، گردش می‌کند. گردش آب می‌تواند تحت نیروی ترموسیفون ناشی از اختلاف وزن مخصوص آب گرم رفت و برگشت یا به صورت اجباری توسط پمپ صورت گیرد.

 

سه روش لوله کشی رادیاتور یا شوفاژ

 

انواع سیستم لوله کشی شوفاژ ساختمان

به‌منظور این که شوفاژ توانایی گرم کردن محیط را داشته باشد باید پکیج یا موتورخانه انرژی مورد نیاز آن را فراهم کند. این انرژی در این سیستم آب گرم است که پکیج با تامین و ارسال آن به شبکه شوفاژ این نیاز را برطرف خواهد کرد.

در این روند آب گرم پس از خروج از پکیج بوتان وارد شبکه شوفاژ شده و سپس آب با دمای پایین‌تر به سمت شوفاژ باز خواهد گشت. این روند رفت و برگشت که در بستر لوله‌ها شکل می‌گیرد می‌تواند به ۲ شکل طراحی شود. در واقع به‌طور کلی می‌توان سیستم‌های لوله کشی شوفاژ را به ۲ دسته تقسیم کرد که عبارتند از:

 

سیستم لوله کشی تک لوله‌ای (One Pipe System)

در این نوع لوله کشی از یک لوله در راستای انتقال آب استفاده شده و آب گرم تولیدی توسط پکیج از طریق این لوله وارد شبکه و پس از کاهش دما از طریق همین مسیر به سمت منبع تولید حرارت که در این مورد پکیج است، بازخواهد گشت. البته در این سیستم هر شوفاژ یا رادیاتور دارای یک لوله ورودی و یک لوله خروجی است و نمی‌توان در این بخش صرفا از تک لوله استفاده کرد. استفاده از این نوع لوله کشی در مواردی که تعداد رادیاتورها زیاد است به شما پیشنهاد نمی‌شود.

 

سیستم لوله کشی دو لوله‌ای (Two Pipe System)

برخلاف سیستم تک لوله‌ای، در این روش از ۲ و لوله برای لوله کشی استفاده می‌شود و جریان رفت و جریان برگشت، هر کدام لوله مختص به خود را دارند. این نکته بدان معناست که آب گرم ورودی از طریق یک لوله وارد شبکه و رادیاتور پکیج شده و پس از کاهش دما از طریق یک لوله دیگر به سمت منبع هدایت می‌شود. لازم به ذکر است که این سیستم قابلیت اجرا به ۲ روش را داراست.

برگشت مستقیم (Direct Return Piping) و برگشت معکوس (Reverse Return Piping) نام این 2 روش است که تفاوت اصلی آن‌ها در اتصال لوله خروجی نسبت به ترتیب رادیاتورهاست.

 

سیستم لوله کشی دو لوله‌ای (Two Pipe System)

 

لوله کشی شوفاژ انشعابی

این روش که سنتی‌ترین و مرسوم‌ترین روش لوله کشی است، به‌عنوان لوله کشی سنتی نیز شناخته می‌شود. در این روش شما می‌توانید لوله‌ها را به‌صورت روکار و یا توکار جایگذاری کنید که همان‌طور که از آن نام آن‌ها مشخص است، اشاره به زیر یا رو بودن لوله‌ها دارد.

در لوله کشی توکار شوفاژ، لوله در زیر سطح ( کف، دیوار، سقف ) قرار گرفته و پس از اتمام روند لوله کشی شما نمی‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید. اما در روش لوله کشی روکار، لوله‌ها بر روی سطح قرار داشته و قابل مشاهده هستند. طبیعی است که لوله کشی توکار شوفاژ باید هنگام ساخت ساختمان یا بازسازی آن انجام بپذیرد؛ در غیر این‌صورت شما تا اتمام روند نصب با چالش‌های مختلفی مواجه خواهید شد.

 

روش های مختلف لوله کشی شوفاژ و رادیاتور

لوله کشی با لوله های فلزی

در لوله کشی با استفاده از لوله های فلزی، لوله ها در کف ساختمان خوابانده شده و به صورت رفت و برگشتی قرار خواهند گرفت. در واقع لوله ای از دستگاه حرارت مرکزی همانند پکیج به طرف هر شوفاژ کشیده شده و لوله ای دیگر آب برگشتی از شوفاژ ها را به سمت پکیج انتقال می دهد.

 

لوله کشی کلکتوری با لوله های پلیمری

لوله کشی شوفاژ با استفاده از لوله های پلیمری به دو صورت ترکیبی با لوله های پنج لایه و به صورت سنتی صورت می شود. در روش های سنتی، لوله اصلی در سایزهای 20، 25 یا 32 بوده و مطابق با متراژ ساختمان و تعداد رادیاتور پنلی ها، به صورت موازی و در مسیر های رفت و برگشت از پکیج یا موتورخانه مرکزی قرار می گیرند. در این روش برای این که برای هر رادیاتور لوله انشعابی بگیریم، باید از لوله ای استفاده کنیم که با سایز لوله اصلی متفاوت است. برای این منظور معمولا از لوله های 20 سانتی متری استفاده می شود.

لوله کشی شوفاژ با لوله پلیمری به روش روکار

در این حالت از لوله کشی با لوله های پلیمری، لوله های رفت و برگشت در قسمت پایین سطح دیوار و از روی دیوار کشیده خواهند شد. در این روش لوله کشی بهتر است که لوله های سفید را با استفاده از بست های متوالی مهار کرد. دلیل این کار این است که این لوله ها به خاطر انتقال آب گرم پس از گذشت مدت زمانی دچار نوسانات طولی وعرضی می شوند و بایستی با بست زنی این نوسانات را کنترل نمود.

 

لوله کشی شوفاژ با لوله پلیمری به روش تو کار

در صورتی که قصد انجام لوله کشی برای شوفاژ خود به صورت تو کار را دارید، به این نکته توجه نمایید که به کندن کف ساختمان نیاز است. به همین سبب است که پیشنهاد می شود تنها هنگامی که ساختمان شما در حال باز سازی است، از این روش لوله کشی استفاده کنید. در نظر گرفتن این نکته ضروری است که به دلیل جنس پلیمری لوله ها، نباید با ملات سیمان پوشانده شوند زیرا این کار موجب می شود که حالت لوله تغییر کند و همچنین راندمان استفاده از آن افزایش یابد. در این روش لوله ها به صورت موازی و در مسیر رفت به سمت شوفاژها و برگشت به طرف منبع آب گرم قرار خواهند گرفت.

 

6585

 

لوله کشی رفت و برگشت شوفاژ

لوله کشی رفت و برگشت شوفاژ به منظور گرمایش آپارتمانها , ساختمان های مسکونی ,تجاری , اداری و صنعتی  انجام میگیرد. در حال حاضر به صورت استاندارد از لوله کشی شوفاژ دو لوله ای رفت و برگشت برای گرمایش محیطی استفاده میشود. لوله کشی تک لوله ای نیز در گذشته بکار گرفته میشد , که به دلیل عدم گردش مناسب سیال در سیستم تقریبا منسوخ شده است.

در لوله کشی شوفاژ انتقال گرما از یک منبع تولید آب گرم شوفاژ به یک یا چند محیط مجزی صورت میگیرد, و در آن محیط گرما توسط رادیاتور بوتان ,پنل و یا لوله های گرمایش از کف به فضای پیرامون مبادله حرارتی انجام داده و هوای اطراف را گرم میکند و لوله آب برگشت دوباره به موتورخانه یا پکیج بازگشته و این سیرکولاسیون ادامه پیدا میکند.

در لوله کشی شوفاژ دو لوله که احتمالا به طور موازی با هم حرکت میکنند در مسیر گشته در محیطهای ساختمانی لوله رفت و برگشت شوفاژ هرکدام یک شیرفلکه قطع کن مخصوص برای کنترل ,قطع کردن و کم و زیاد کردن دارند.

در سیستم شوفاژمنبع ایجاد گرما معمولا موتورخانه شوفاژ و پکیج شوفاژ دیواری و زمینی میباشد. البته لوله کشی در هر دو سیستم تا حدودی یکسان میباشد, اما در لوله کشی پکیج که معمولا برای واحدهای آپارتمانی مجزا طراحی شده ,لوله کشی شوفاژ باید با ملاحظه بیشتری انجام شود, زیرا به علت ضعیف بودن پمپاژ و چرخش آب در پکیج باید سایز لوله های استفاده شده تا حدی قوی تر باشند تا در گرم کردن محیط اصطلاحا کم نیاورد.

 

 

دیدگا ها
ثبت دیدگاه
تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است !!

دیدگاه شما

captcha
ارسال دیدگاه

آخرین آموزش ها

بهترین روش لوله کشی شوفاژ و رادیاتور | راهنمای لوله کشی شوفاژ ساختمان
...
نحوه راه اندازی و سرويس رادياتور شوفاژ ، تنظیم شوفاژ و پکیج
آشنایی با طریقه استفاده از شوفاژ می تواند به شما کمک کند تا بدون نیاز به یک متخصص خودتان به تنهای ای ...
آموزش تعويض شير اطمينان پکيج | 8 مرحله برای تعویض شیر اطمینان پکیج
آموزش تعويض شير اطمينان پکيج ، شیر اطمینان پکیج به عنوان وسیله ای جهت تنظیم فشار یا بار دستگاه می با ...
آموزش تعمیرات پکیج دیواری | دوره های آموزشی تعمیرات تخصصی پکیج بوتان
کارجویان عزیزی که قصد آموزش دوره های تخصصی تعمیرات پکیج دیواری بوتان را دارند می توانند هم با تفلن ه ...

محصولات تخفیف دار

perla pro24rsi
  • پرلا پرو 24 فن دار
۱۷/۴۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 24 s
  • بی تا 24 فن دار
۱۱/۹۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
رادیاتور پره ای il primo (ایل پریمو)
  • رادیاتور پره ای il primo (ایل پریمو)
۳۱۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
perla pro 32rsi
  • پرلا پرو 32 فن دار
۲۰/۳۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
B3115
  • آبگرمکن های کم فشار B3115
۴/۰۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 22 s
  • بی تا 22 فن دار
۱۱/۴۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 26 s
  • بی تا 26 فن دار
۱۲/۶۰۰/۰۰۰ تومان
ناموجود
کیت نصب پکیج
  • کیت نصب پکیج
۱/۰۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
parma 24 rsi digital
  • پارما 24 فن دار دیجیتال
۱۵/۲۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
parma 26 rsi digital
  • پارما 26 فن دار دیجیتال
۱۶/۲۰۰/۰۰۰ تومان
ناموجود
تلگرام اینستاگرام آپارات