zarbdar

چگونه رادیاتور خودرو را هواگیری کنیم؟

۰۲۱-۶۶۱۲۱۳۵۳ ۰۲۱-۶۶۱۲۱۳۵۴
خانه ← مجله خبری ← اخبار و مقالات ← چگونه رادیاتور خودرو را هواگیری کنیم؟
Butan co

چگونه رادیاتور خودرو را هواگیری کنیم؟

دسته بندی : اخبار و مقالات

توضیحات

یکی از قطعات مهم در هر خودرویی رادیاتور آن به شمار می رود که نقض مهمی را در آن به دوش می کشد. ولی  ممکن است با ورود هوا به رادیاتور، عملکرد این قطعه با اختلال  رو به رو شود ، همین موضوع موجب افزایش اهمیت  هواگیری رادیاتور ماشین می شود.

 

هواگیری چیست؟

گاها  ممکن است به علت  وارد کردن آب به داخل مخزن رادیاتور، مقداری هوا وارد مخزن شود که این هوای ورودی در نحوه کار رادیاتور تاثیر به سزایی  خواهد  گذاشت و مکانیسم فعالیت رادیاتور را با مشکلاتی رو به رو می سازد .  بنابر این نیاز است تا در بازه‌ های زمانی مشخص و مناسب نسبت به هواگیری رادیاتور خودرو اقداماتی صورت گیرد تا  آب موجود در رادیاتور به شکل یکپارچه در آن جریان پیدا کند  و مولکول‌ های هوا در آن وجود نداشته باشند.

از راحت ترین راه های بررسی هوا گرفتن رادیاتور و سیستم خنک کاری، دست زدن به شیلنگ ها و مجاری آن در زمان  گرم بودن پیشرانه می باشد  که وجود هوای تحت فشار در آن به خوبی حس می شود.
ضمن اینکه  در زمان سرد بودن آب رادیاتور، با باز کردن درب رادیاتور، صدای خروج هوا به گوش خواهد خورد.
هوا گرفتن رادیاتور ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که رایج ترین آن ها نیم سوز شدن و یا سوختن کامل واشر سرسیلندر دستگاه می باشد  و یا با وجود نشتی بسیار کوچک در یک قسمت و خروج آب از آن در حین کارکرد موتور، هوا جایگزین شده و سیستم خنک ‌کاری هوا بگیرد. ضمن اینکه  خرابی درب رادیاتور نیز از دیگر دلایل رایج  در بروز این اتفاق خواهد بود.

 

57_car_Tips-To-Extend-the-Life-of-Your-Car_637685794_CC7-1024x683

 

اهمیت هواگیری در موتور اتومبیل

انتقال حرارت در سیستم خنک کننده بیشتر  اتومبیل های امروزی توسط مایعات بر پایه آب  صورت می گیرد. حرارت حاصل از احتراق موتور توسط مایع سیستم خنک کننده به رادیاتور انتقال داده می شود  و رادیاتور در تماس با هوا حرارت مایع سیستم خنک کننده یا همان اب و ضد یخ را کاهش می دهد. دلیل  استفاده از مایع(آب و ضد یخ) در سیستم خنک کننده خاصیت رسانایی حرارتی و سرعت قابل قبول انتقال آن می باشد . بیشترین حرارت در موتور اتومبیل مربوط به محفظه احتراق بوده  که تقریبا در بالاترین سطح وجود آب قرار دارد، در صورت وجود هوا در سیستم خنک کننده، هوا به علت ویزگی  سبک بودن در بالاترین قسمت و در مجاورت محفظه احتراق قرار می گیرد. از آنجایی که هوا مانند آب رسانای خوبی برای انتقال حرارت نیست باعث بالا رفتن سریع دمای سرسیلندر خواهد شد  . با چرخش آب داخل موتور و برخورد آن با قسمت های بسیار داغ پشت محفظه احتراق بخار و هوای بیشتری تولید می گردد و حرارت موتور را  شدت می دهد. به مرور با  افزایش تکرار این روند  نهایتا منجر به  داغ شدن بیش از حد موتور، سوختن واشر سر سیلندر و آسیب جدی به موتور  می گردد.

 

چه اتومبیل هایی نیاز به هواگیری دارند؟

واضح و روشن است اتومبیل هایی که از هر نوع پیچ یا خروجی هوا برای سیستم خنک کننده برخوردار هستند ، در صورت تخلیه آب به هر علتی  برای جایگزین کردن مجدد مایع خنک کننده نیاز به هواگیری دارند . هواگیری همیشه به معنی باز کردن پیچ خروجی هوا نمی باشد ، در اتومبیل هایی که فاقد پیچ هواگیری اند می بایست پس از اضافه کردن آب به رادیاتور یا مخزن تحت فشار آب مدتی در انتظار ماند  تا آب وارد تمام مجاری موتور گردد، پس از روشن کردن موتور نیز باید پس از چند دقیقه سطح آب را مجددا کنترل  نمایید  و درب مخزن یا رادیاتور را ببندید ، ولیکن  در اتومبیل هایی که از پیچ هواگیری برخوردار می باشند با گذشت زمان و روشن کردن موتور اتومبیل منجر به  جابجایی آب در موتور و بیرون آمدن هوا نخواهند شد  و باید هواگیری به درستی صورت گیرد.

 

هواگیری خودرو چگونه انجام می‌شود؟

 • برای هواگیری رادیاتور خودرو باید موتور خاموش و سرد باشد تا آب موجود در لوله‌ها داغ نباشد و موجب سوختگی نشود
 • پس از آن  لوله رابط بین رادیاتور و موتور را بررسی نمایید  و پیچ هواگیری را پیدا نموده  و این پیچ را باز کنید.
 • بعد می بایست که مقدار آب جوش آمده و ترجیحا فاقد املاح را به داخل رادیاتور بریزید  و در این حالت مقداری از آب موجود در رادیاتور و لوله رابط بین رادیاتور و موتور، از طریق پیچ هواگیری خارج می گردد.
 • از آنجا که هوای موجود در مقدار آب جریان یافته در موتور و رادیاتور یکدست و یکپارچه از طریق پیچ هواگیری خارج نمی‌ شود، بنابر این لازم است  ریختن آب در رادیاتور را تا جایی ادامه دهید  که این آب‌ها به شکل پیوسته و یکدست و با نظم کافی از پیچ‌ های هواگیری خارج گردد  و نسبت به هواگیری کامل رادیاتور اطمینان خاطر به دست آید.
 • بعد از هواگیری نیز بستن پیچ‌ های هواگیری و دریچه رادیاتور به شکل کامل و صحیح مهم و ضروری خواهد بود.

 

radiator

 

هواگیری رادیاتور به کمک دو جک

برخی از هواگیری ها ممکن است با روش توضیح داده شده قابل رفع نباشد. در صورت رفع نشدن با روش قبلی می توانید از این روش شاستفاده نمایید  :

 1. وسیله نقلیه خود را روی یک سطح هموار پارک نمایید.
 2. از خنک بودن موتور و رادیاتور اطمینان داشته باشید .
 3. برای جک کردن جلوی وسیله نقلیه خود از جک کف استفاده کنید تا گردن رادیاتور در سطح بالاتری از موتور قرار گیرد. سپس ، وسیله نقلیه را با پایه جک در هر طرف محکم کنید.
 4. چرخ های عقب را با استفاده از چند بلوک مسدود کنید.
 5. ترمز دستی را بالا بکشید.
 6. درپوش را بردارید و سپس موتور خودرو را روشن کرده و بخاری را در حالت روشن قرار دهید.
 7. صبر کنید تا موتور گرم شود
 8. هنگامی که موتور به دمای کار می رسد ، جریان مایع خنک کننده را با مشاهده از طریق گردن پر کننده رادیاتور مشاهده خواهید کرد. چند ثانیه صبر کنید تا سیستم هوا را بیرون بکشد. سپس موتور را خاموش کنید.
 9. وقتی موتور خنک شد ، درپوش رادیاتور را تعویض کرده و پایه های جک را بردارید.
 10. در صورت لزوم مایع خنک کننده به رادیاتور اضافه کنید.

 

نکات مقدماتی درباره چک‌کردن و تعویض آب رادیاتور

آب در مقابل سرما یخ می ‌بندد و اگر در زمستان ضد یخ در موتور ریخته نشود، سیلندر خودرو  خواهد ترکید. محلول ضد یخ در سیستم خنک ‌کننده از انجماد مایع موجود در سیستم جلوگیری و بلوک سیلندر را از خطر ترکیدن محافظت می نماید.  از این رو می بایست در ابتدای بهار و پاییز هر سال موارد زیر را عملی سازید :

 1. غلظت ضد یخ/ ضدجوش را بررسی نمایید که از حداقل ضروری کمتر نباشد.
 2. اندازه و شرایط ضد یخ را کنترل نمایید. در صورت کثیفی و مشاهدۀ مواد زنگ فلزات، آن را عوض کنید.
 3. دستگاه را برای اطمینان از وجود نشتی (ترجیحاً وقتی ضد یخ سرد است)، تحت فشار آزمایش کنید.
 4. درپوش و لولۀ متصل به درپوش رادیاتور را بازرسی کنید.
 5. لوله‌ها را بازبینی کنید و محل اتصال لوله‌ها را محکم کنید.
 6. تسمه پروانه‌ها را از لحاظ سالم‌بودن و کشش صحیح کنترل کنید.
 7. در صورتی که دمای آب رادیاتور بیش از حد گرم یا سرد می‌شود، ترموستات را کنترل کنید.

در نهایت این ‌که بهتر است در تمام فصل‌های سال محلول ضد یخ در رادیاتور باشد و ضد یخ هر 2 سال یک ‌بار تعویض گردد  و زمان تعویض را هم ابتدای سرمای هر سال در نظر داشته باشید.

 

unnamed.[3]

 

تشخیص علت هوا گرفتن رادیاتور

همانطور ک می دانید  هوا گرفتن رادیاتور یا سیستم خنک کننده در صورت باد کردن شلنگ های آب معمولا به دلیل  اشکال در واشر سرسیلندر می باشد . برای اطمینان از این موضوع می توان درب رادیاتور یا مخزن آب را در حالت صبحگاهی یا سرد بودن کامل موتور باز نمود . در صورت خروج هوا از سیستم در حالت سرد می توان از سوختن واشر سرسیلندر اطمینان خاطر یافت . در مراحل شدیدتر سوختن واشر سرسیلندر باعث بد کار کردن (تک کار کردن ) موتور در ابتدای روشن شدن می گردد.

هوا گرفتن سیستم خنک کننده بدون باد کردن شلنگ ها معمولا به خاطر نشتی در یکی از اتصالات سیستم است. در بعضی اوقات خرابی درب مخزن آب نیز باعث خروج آب در هنگام داغ شدن و هوا گرفتن رادیاتور می گردد. ممکن است نشتی آب در شرایط خاص مانند لحظات قبل از روشن شدن فن رادیاتور یا باز شدن ترموستات رخ دهد . در چنین شرایطی می توان با روشن گذاشتن موتور اتومبیل تا زمان داغ شدن کامل موتور و روشن شدن فن با بررسی نقاط مختلف اتصالات و قطعات سیستم خنک کننده محل نشتی را یافت.

 

در نهایت می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت نمایندگی بوتان مراجعه نمایید.

 

دیدگا ها
ثبت دیدگاه
تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است !!

دیدگاه شما

captcha
ارسال دیدگاه

آخرین اخبار و مقالات

چگونه از چشمک زدن پکیج بوتان متوجه عیب آن شویم
دستگاه در وضعیت گرمایش به دمای مورد نظر رسیده و در انتظار روشن شدن مجدد مشعل است ۲ در صورت افت فشار ...
تعمیر پکیج بوتان مدل پارما
در سرمای زمستان همواره یکی از نگرانی های افراد بروز ایراد و مشکل در پکیج و پیدا کردن یک تعمیر کار خو ...
آشنایی با پکیج بیتا و ویژگی های آن
گروه تولیدی بوتان دارای سابقه ای طولانی و موفق در عرصه طراحی و ساخت سیستم های گرمایشی دارا می باشد. ...
قیمت آبگرمکن دیواری مخزن دار بوتان
آبگرمکن مخزن دار بوتان از جدیدترین محصولات گروه صنعتی بوتان می باشد که برای مشتریان مناطق دارای فشار ...
تلگرام اینستاگرام آپارات