پشتیبانی آنلاین

contact
zarbdar

دلیل برق دار شدن بدنه پکیج چیست؟ 5 دلیل و ارائه راه حل برای رفع این مشکل

خانه ← مجله خبری ← اخبار و مقالات ← دلیل برق دار شدن بدنه پکیج چیست؟ 5 دلیل و ارائه راه حل برای رفع این مشکل
دلیل برق دار شدن بدنه پکیج چیست؟ 5 دلیل و ارائه راه حل برای رفع این مشکل

محصولات تخفیف دار

B3115
۶/۲۸۰/۰۰۰ تومان ۵/۸۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
کیت نصب پکیج
۱/۲۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
parma 26 rsi digital
۱۹/۳۴۰/۰۰۰ تومان ۱۶/۸۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
perla pro24rsi
۲۱/۵۷۰/۰۰۰ تومان ۱۸/۶۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 22 s
۱۳/۹۹۰/۰۰۰ تومان ۱۲/۰۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
رادیاتور پره ای il primo (ایل پریمو)
۳۸۱/۰۰۰ تومان ۳۵۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
perla pro 32rsi
۲۴/۷۰۰/۰۰۰ تومان ۲۱/۳۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 24 s
۱۴/۴۴۰/۰۰۰ تومان ۱۲/۵۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 26 s
۱۵/۰۰۰/۰۰۰ تومان ۱۳/۰۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
parma 24 rsi digital
۱۸/۶۳۰/۰۰۰ تومان ۱۶/۱۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول

دلیل برق دار شدن بدنه پکیج چیست؟ 5 دلیل و ارائه راه حل برای رفع این مشکل

دسته بندی : اخبار و مقالات

توضیحات

پکیج وسیله‌ای است که با ورود برق، گاز و آب کار خود را شروع می‌کند. در واقع علاوه بر تولید آب گرم مصرفی به گرم کردن رادیاتورها جهت گرم کردن فضا نیز کمک می‌کند. وجود برق در پکیج بسیار ضروری است زیرا برد الکترونیکی و پمپ، شیر برقی و فن دستگاه با برق قادر به کار کردن هستند. در برخی مواقع همانند سایر وسیله‌های برقی متوجه خواهید شد که بدنه پکیج برق دارد یعنی زمانی که به آن دست می‌زنید، جریان خفیف برق را در آن متوجه می‌شوید. برای حل این مشکل باید یک سری از موارد را رعایت کنید که دچار این معضل نشوید. در ادامه این مقاله بوتان دلایلی که باعث برق دار شدن بدنه پکیج می‌شوند را ذکر کرده و راه‌حل‌هایی برای جلوگیری از این مشکل به شما می گوییم.

 

چرا در پکیج از برق استفاده می شود؟

قسمت های مختلف پکیج دیواری بوتان با توجه به فن دار بودن یا بدون فن بودن دستگاه کمی متفاوت هستند.

اما به طور کلی اجزای پکیج به دو دسته الکترونیکی و مکانیکی تقسیم می شوند، که بخش اصلی صحبت ما در این مطلب بیشتر به قسمت های متصل به برق یا الکتریکی پکیج مربوط می شوند.

برای رسیدن به این جواب که چرا در پکیج از برق استفاده می شود؟ لازم است تا ابتدا قطعات الکتریکی این وسیله را کمی بررسی کنیم.

قطعات الکترونیکی داخل پکیج خود به سه دسته تقسیم می شوند:

 1. برد دستگاه که وظیفه کنترل و اجرای برنامه های تنظیمی و درخواست شده را دارد.
 2. قطعاتی از پکیج که فقط با فرمان برد کنترل عملیات را اجرا می کنند و معمولاً از برق 110 و 220 ولت تغذیه می شوند.
 3. قطعاتی که تغییرات را به برد کنترل گزارش می دهند و برد به نسبت این اخبار به قطعات مجری فرمان در پکیج دستور انجام عملیات را صادر می کند.
 4.  

 

مهم ترین قطعات پکیج که به برق نیز دارند کدامند؟

در پکیج تعداد زیادی قطعه وجود دارد که برای ادامه فعالیت خود به برق نیاز دارند. مهم ترین آنها نیز عبارتند از:

 

سیرکولاتور و پمپ خطی

یکی از مهم ترین قطعات برقی درون پکیج که به برق نیاز دارد پمپ است. برای افزایش کمبود میزان فشار مدار گرمایش و چرخش آن در پکیج از انواع پمپ استفاده می شود. شاید برایتان جالب باشد که پمپ بوسیله 1 خازن بصورت سری یا متوالی نصب می شود و فعالیت می کند.

 

سیرکولاتور و پمپ خطی

 

فن برقی پکیج

مهم ترین کارکرد فن پکیج کشیدن هوا به درون دستگاه می باشد و بعد از آن نیز خارج کردن همان هواست. اکثریت فن ها معمولا به وسیله برق 220 ولت کار می کنند.

 

 شیر گاز مربوط به پکیج

شیر گاز بصورت کلی وظیفه روشن و خاموش شدن و تنظیم شعله را بر عهده دارد. بصورت کلی نیز این قطعه برای فعالیت به برق حدود 200 ولت نیاز دارد.

 

جرقه زن خالی کننده بار الکتریسیته

جرقه زن کار خالی کردن درست بار الکتریسیته انباشته شده بوسیله برد در راه خارجی گاز را برعهده دارد.

 

شیر برقی و سه راهی

شیر موتوری پکیج که یک شیر برقی می باشد وظیفه های بسیاری مهمی در پکیج های 2 مبدله دارند. این شیر در زمان هایی که نیاز است مدار آب گرم و شوفاژ را باز یا بسته می کند. و به صورت کلی متشکل از موتور، بلوک 2 راهه و سوپاپ می باشد. موتور این شیر در بالای آن قرار دارد و مدل حرکت آن نیز خطی رفت و برگشت می باشد. این قطعه نیز می تواند با ولتاژهی حدود 200 ولتی کار کند.

 

دلایلی که منجر به برق دار شدن بدنه پکیج می‌شوند؟

 

سوختن قطعات الکتریکی درون پکیج یا اتصال بین قطعات داخلی

قطعا خرابی قطعات الکتریکی درون پکیج کمی نگران کننده است. قطعات مختلف مانند جرقه‌زن و فن پکیج در صورت خرابی باعث ایجاد اختلال در کارکرد پکیج می‌شوند. علاوه بر این، با خراب شدن این قطعات، ممکن است برق به قسمت‌های خارجی و بدنه پکیج منتقل شود. در نتیجه اتصال بین اجزای داخلی رخ می‌دهد و ممکن است با برق‌دار شدن بدنه پکیج مواجه شوید. به این رخداد اتصال کوتاه هم می‌گویند. اتصال کوتاه در واقع مداری می‌باشد که اجازه می‌دهد جریان از یک مسیر ناخواسته عبور کند. در نتیجه این اتفاق ممکن است باعث آسیب به مدار، گرمای بیش از حد، آتش‌سوزی یا انفجار شود.

 

سوختن قطعات الکتریکی درون پکیج یا اتصال بین قطعات داخلی

 

اتصال فیوز پکیج و یا سوختن آن

یکی از مهمترین اجزای الکترونیکی پکیج، فیوز است که از سوختن برد در برابر شدت جریان محافظت می‌کند. سوختن فیوز برد پکیج یکی دیگر از مشکلات رایج در تعمیرات پکیج است که معضلات زیادی را برای مصرف کنندگان ایجاد کرده است. فیوز قطعه‌ای است که دارای یک نوار فلزی رسانا است که در داخل محفظه نارسانا قرار گرفته و چنانچه جریان الکتریکی از مدار بیش از حد مجاز باشد، نوار فلزی فیوز ذوب شده و به نوعی با سوختن خود مانع از عبور جریان الکتریکی بیش از حد مجاز از مدار می‌شود.

پس با این توضیحات می‌توان گفت فیوز در پکیج نقش یک محافظت کننده را دارد که با سوختن خود از وارد شدن آسیب به سایر قطعات الکتریکی پکیج پیشگیری می‌کند. با توجه به این توضیحات اگر فیوز دستگاه خراب شده باشد، در مقابل اتصال کوتاه احتمالی ایجاد شده در پکیج عمل نکرده و برق ورودی را قطع نمی‌کند. همین عامل خود می تواند یکی از دلایل برق دار شدن بدنه پکیج باشد، که در این صورت فیوز قابل تعمیر نبوده و فقط می‌توان آن را با یک فیوز جدید تعویض کرد.

 

اتصال سیم کشی های رابط داخلی با بدنه پکیج

قطعاً برای راه‌اندازی جریان برق در پکیج؛ سیم‌های رابط داخلی در بدنه آن وجود دارد که باعث بر قراری جریان برق در قطعات الکترونیکی پکیج خواهد شد. اتصال سر سیم‌های داخلی با بدنه پکیج به دلایلی از جمله نصب اشتباه پکیج یا جابجایی آن باعث برق دار شدن بدنه پکیج خواهد شد. 

 

خراب شدن پوشش سیم‌های رابط

یکی از فرضیاتی که می‌توان در اولین برخورد با مشکل وجود برق در بدنه پکیج مطرح کرد این است که در جایی از سیستم داخلی یک سیم خالی وجود دارد که احتمالاً از پوشش پلاستیکی خود خارج شده است یا آن پوشش از بین رفته است. در این صورت این سیم‌ها به بدنه یا قطعه‌ای فلزی متصل به بدنه اتصالی کرده و جریان برق را به بدنه دستگاه منتقل می‌کند.

 

عدم اتصال کابل ارت در پکیج

عدم اتصال کابل ارت پکیج یکی از اصلی ترین دلایل برق دار شدن پکیج ایران رادیاتور و بوتان است. در اکثر لوازم برقی مثل کولر و لباسشویی و ماشین ظرفشویی و … در کنار فاز و نول در سیم کشی‌های انجام شده در داخل وسایل برقی کابل ارت (ارث، earth) هم وجود دارد. در واقع این سیم بار الکتریکی داخل وسایل الکترونیکی و پکیج را به زمین منتقل می‌کند و به عبارتی جلوی برق گرفتگی حاصله از اتصال وسایل را می‌گیرد.

 

نحوه ی پیشگیری از وجود برق در بدنه ی دستگاه

بخشی از اقدامات لازم جهت پیشگیری از بروز این مشکل در پکیج به شرح زیر است:

سرویس دوره ای و به موقع پکیج برقی دیواری باعث آگاهی از مشکلات پکیج شده و اقدام به موقع از بروز حوادث جدی تر پیشگیری می کند همچنین باعث طول عمر و عملکرد بهینه ی دستگاه نیز می شود. به طور میانگین سرویس دوره ای این پکیج ها هر 6 ماه یکبار است.

 استفاده از تکنسین مجرب

در صورت وجود هرگونه مشکل در پکیج کار تعمیر آن را به یک متخصص بسپارید تا از حل اصولی مشکل اطمینان حاصل کنید.

نصب صحیح پکیج

نصب پکیج به صورت صحیح واصولی پکیج  و راه اندازی آن توسط متخصص  از دیگر راه های پیگیری از مشکلاتی نظیر وجود برق در بدنه ی پکیج است.

 

نصب صحیح پکیج

 

تعبیه ی چاه ارت 

برای جلوگیری از مشکلات برق در در وسیله هایی که انرژی خود را از برق دریافت می کنند تعبیه ی چاه ارت و انتقال سیم ارت به آن از بروز بسیاری از حوادث خطرآفرین همچنین پیشگیری از وجود برق در بدنه ی پکیج برقی پیشگیری می کند.

استفاده از محافظ برق

استفاده از یک محافظ هزینه بالایی در بر ندارد اما در مقابل نوسانات برق که احتمال بروز مشکل را ایجاد میکند سبب قطع برق و جلوگیری از اتصالات کوتاه تا زمان متعادل شدن نوسانات برقی خواهد شد. این مورد ساده میتواند علت برق داشتن بدنه پکیج برقی را به صورت کامل رفع کند.

 

نتیجه گیری

استفاده از پکیج دیواری این روزها در هر ساختمانی مشاهده می شود. این سیستم های گرمایشی با راندمان بالا، عملکرد مناسبی برای گرم کردن فضا و ایجاد آب گرم مورد نیاز دارند. گاهی اوقات بنا بر دلایل مختلف با جوش آوردن پکیج دیواری مواجه می شوید، علاوه بر این وجود نشت آب از زیر پکیج بوتان نیز از دلایل مختلفی نشات میگیرد.

تمام این موارد می‌توانند مشکلاتی برای عملکرد این سیستم گرمایشی به وجود آورند. در عین حالا با توجه به مطالبی که برای شما ارائه داده ایم، می‌توانید با استفاده از آن ها مشکلات به وجود آمده را برطرف کنید. انجام سرویس دوره ای و رسوب زدایی پکیج، بهترین راهکار برای جلوگیری از تعمیرات پکیج و سایر سیستم های گرمایشی خواهد بود.

 

 

دیدگا ها
ثبت دیدگاه
تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است !!

دیدگاه شما

captcha
ارسال دیدگاه

آخرین اخبار و مقالات

علت روشن نشدن مشعل و شمعک پکیج بوتان چیست؟
علت روشن نشدن مشعل و شمعک پکیج بوتان چیست؟ ...
5 علت انفجاری روشن شدن پکیج چیست؟
علت انفجاری روشن شدن پکیج چیست و چه خطراتی دارد؟ ...
آبگرمکن برقی چیست؟
...
آیا می دانید نشانه های ایراد در عملکرد پکیج دیواری کدامند؟
آیا می دانید نشانه های ایراد در عملکرد پکیج دیواری کدامند؟ ...

محصولات تخفیف دار

B3115
 • آبگرمکن های کم فشار B3115
۶/۲۸۰/۰۰۰ تومان ۵/۸۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
کیت نصب پکیج
 • کیت نصب پکیج
۱/۲۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
parma 26 rsi digital
 • پارما 26 فن دار دیجیتال
۱۹/۳۴۰/۰۰۰ تومان ۱۶/۸۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
perla pro24rsi
 • پرلا پرو 24 فن دار
۲۱/۵۷۰/۰۰۰ تومان ۱۸/۶۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 22 s
 • بی تا 22 فن دار
۱۳/۹۹۰/۰۰۰ تومان ۱۲/۰۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
رادیاتور پره ای il primo (ایل پریمو)
 • رادیاتور پره ای il primo (ایل پریمو)
۳۸۱/۰۰۰ تومان ۳۵۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
perla pro 32rsi
 • پرلا پرو 32 فن دار
۲۴/۷۰۰/۰۰۰ تومان ۲۱/۳۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 24 s
 • بی تا 24 فن دار
۱۴/۴۴۰/۰۰۰ تومان ۱۲/۵۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 26 s
 • قیمت پکیج بی تا 26 هزار بوتان
۱۵/۰۰۰/۰۰۰ تومان ۱۳/۰۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
parma 24 rsi digital
 • پارما 24 فن دار دیجیتال
۱۸/۶۳۰/۰۰۰ تومان ۱۶/۱۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
تلگرام اینستاگرام آپارات