پشتیبانی آنلاین

zarbdar

سیستم گرمایش از کف چیست ؟ مزایا و معایب سیستم گرمایشی از کف

خانه ← مجله خبری ← اخبار و مقالات ← سیستم گرمایش از کف چیست ؟ مزایا و معایب سیستم گرمایشی از کف
سیستم گرمایش از کف چیست ؟ مزایا و معایب سیستم گرمایشی از کف

محصولات تخفیف دار

perla pro24rsi
۱۷/۴۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 22 s
۱۱/۴۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 24 s
۱۱/۹۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
perla pro 32rsi
۲۰/۳۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
کیت نصب پکیج
۱/۰۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
parma 24 rsi digital
۱۵/۲۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 26 s
۱۲/۶۰۰/۰۰۰ تومان
ناموجود
parma 26 rsi digital
۱۶/۲۰۰/۰۰۰ تومان
ناموجود
B3115
۴/۰۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
رادیاتور پره ای il primo (ایل پریمو)
۳۱۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول

سیستم گرمایش از کف چیست ؟ مزایا و معایب سیستم گرمایشی از کف

دسته بندی : اخبار و مقالات

توضیحات

چند سالی است که گرم کردن خانه از طریق کف طرفداران زیادی پیدا کرده است. مزایای زیاد گرمایش از کف باعث شده خیلی از افراد و صاحبخانه‌ها ترجیح دهند سیستم گرمایشی منزل خود را به این روش انتخاب کنند. اگر تصمیم به ساختن خانه جدیدی دارید یا می‌خواهید تغییراتی را در سیستم گرمایشی منزل خود انجام دهید، می‌توانید گرم کردن خانه از طریق کف را در نظر داشته باشید. در واقع یکی از مزایای گرمایش از کف این است که به طور موثر تمام سطح کف فضای خانه شما تبدیل به رادیاتور می‌شود.

این امر سبب بالا رفتن آرامش خاطر شما و خرابی کمتر نسبت به سیستم‌های گرمایشی دیگر می‌شود. از دیگر مزایای گرمایش از کف این است که فشار کمتری به دیگ بخار شما نسبت به استفاده از رادیاتور می‌آید. دلیل این موضوع کمتر بودن دمای گرما از کف نسبت به سیستم گرمایشی رادیاتوری است. دما از طریق گرمایش از کف ۴۰ درجه سانتی گراد است و این در حالی است که در رادیاتور این دما به طور معمول به ۶۵ درجه سانتی گراد می‌رسد.

 

سیستم گرمایش از کف چیست؟

سیتم گرمایش از کف به سیستم‌هایی گفته می‌شود که برای تأمین گرمای محیط از طریق کف ساختمان‌ها استفاده می‌شود. این سیستم‌ها بر پایۀ سیالات کار می‌کنند و در تمام ساختمان‌ها اعم از مسکونی، تجاری، سالن‌های کارخانه‌ها، رستوران‌ها و… قابل اجرا و استفاده هستند. جالب است بدانید که از این سیستم‌ها در فصل‌های گرم سال نیز می‌توان به عنوان سیستم‌های تأمین کنندۀ سرمایش استفاده کرد.

این سیستم گرمایش برای اولین بار در سال 1380 در ساختمان‌های مسکونی ایران نصب شد. البته پیش از این سال، از سیستم گرمایش از کف برای ورزشگاه بزرگ آزادی نیز استفاده شده بود. در سال‌های اخیر استفاده از این سیستم‌های گرمایشی در ساختمان‌های مسکونی طرفداران بسیاری پیدا کرده است. بیشتر بخوانید: سیستم گرمایش از کف چگونه کار میکند؟

 

سیستم گرمایش از کف چیست؟

 

انواع سیستم‌های گرمایش از کف

به طور کلی به هر روشی که بتوان از طریق آن گرمایش را از طریق کف ساختمان به همه فضای آن انتقال داد، گرمایش از کف گفته می‌شود. این روش گرمایش به تازگی به خصوص برای ساکنان طبقه اول آپارتمان‌ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در ایران بیشتر سیستم‌های گرمایش از کف آبی هستند و آب گرم از طریق پکیج به داخل لوله‌های تعبیه شده در کف گردش پیدا می‌کند و باعث گرمایش فضا می‌شود.

 

سیستم گرمایش آبی

سیستم‌های گرمایش از کف به دو دسته آبی و برقی تقسیم می‌شوند. همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد، سیستم‌های گرمایش از کف آبی از شبکه لوله‌های آب با ضخامت‌هایی کمتر از دیگر لوله‌های آب که در زیر پوشش کف ساختمان تعبیه شده‌اند و یک پکیج یا موتورخانه، تشکیل شده است. دمای آب توسط پکیج یا بویلر موتورخانه تنظیم می‌شود. با کم و زیاد کردن دمای آب می‌توان دمای محیط را هم کنترل کرد.

 

سیستم گرمایش برقی

سیستم‌های گرمایش از کف برقی هم از یک شبکه المنت و یک منبع برق (معمولاً شهری) تشکیل شده است. تنظیم دما در این نوع از سیستم گرمایش برقی معمولاً توسط یک سویچ که بر روی دیوار نصب است، انجام می‌شود و می‌توان آن را برای هر اتاق یا منطقه از ساختمان به دلخواه تغییر داد.

 

انواع سیستم‌های گرمایش از کف

 

 

مزایای سیستم گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف مزایای زیادی نسبت به سایز انواع سیستم‌های گرمایشی دارد که در ادامه می‌توانید با مهم‌ترین این مزیت‌ها آشنا شوید.

 • یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از سیستم گرمایش از زمین، کاهش مصرف انرژی است. زمانی که سیستم گرمایشی در کف زمین کار گذاشته می‌شود، دمای تمام بخش‌های ساختمان به صورت یکنواخت گرم خواهد شد.
 • از طرف دیگر شما با قدم زدن روی زمینی که مجهز به سیستم گرمایش از کف است، گرما را احساس می‌کنید؛ در حالی که در سایر سیستم‌های گرمایشی چنین وضعیتی وجود ندارد.
 • از طرف دیگر زمانی که از این سیستم برای گرمایش ساختمان استفاده می‌شود، سرامیک‌ها یا پارکت کف به هیچ عنوان خیس و نم دار نخواهد شد و از طرفی استفاده از این سیستم گرمایشی از تعریق کفپوش‌ها نیز جلوگیری می‌کند.
 • استفاده از سیستم گرمایش از کف موجب جلوگیری از هدر رفتن انرژی حرارتی می‌شود. هر چقدر سیستم گرمایشی گرمای هوا را در سطوح بالاتری ایجاد کند، مقدار تبادل حرارت با هوای سرد بیشتر می‌شود و انرژی بیشتری به هدر می‌رود. از آنجایی که گرمایش در سیستم گرمایش از کف درست از پایین‌ترین بخش ساختمان ایجاد می‌شود، هدر رفتن انرژی و گرما نیز به پایین‌ترین سطح خود می‌رسد.

 

معایب سیستم گرمایش از کف

۱ . نیاز به عایق کاری بیشتر در کف داریم تا از اتلاف حرارت جلوگیری گردد.

۲ . یکی از معایب سیستم گرمایش از کف سنگین تر شدن کف نسبت به سایر سیستم ها است.

۳ . یکی از مهمترین موارد از ۵ مورد از معایب سیستم گرمایش از کف که در بلند مدت خود را نشان می دهد ، مشکل بودن تغییرات و تعمیرات بعدی در آینده است. اگر به هر دلیلی نشتی آب صورت بگیرد باید سرامیک کف و سایر زیرسازی ها کنده کاری و تخریب شود.

۴ . بالاتر بودن هزینه اولیه نسبت به رادیاتور و کنوکتور یکی دیگر از معایب سیستم گرمایش از کف است.

۵ . در این سیستم رساندن دمای محیط داخل به دمای ایده آل زمانبر است. حتما تا به حال توجه کرده اید که وقتی یک رادیاتور را در زمستان روشن می کنیم ساعت ها طول می کشد تا دمای محیط داخل به دمای مورد نظر ما برسد. در لوله های خوابانده شده در کف ساختمان این مشکل حادتر است. چونکه برای جلوگیری از ایجاد شوک های گرمایی در سرامیک و زیرسازی های کف باید دما به صورت ملایم و در طی چندین ساعت (در بازه های زمانی مشخص) افزایش یابد و هر زمان که بخواهیم سیستم گرمایشی را راه اندازی کنیم با این مشکل مواجه خواهیم بود.

برای مثال در فصل زمستان به مدت دو یا سه روز واحد خالی از سکنه باشد که در این صورت اگر سیستم گرمایشی را کاملا خاموش کنیم (برای صرفه جویی در مصرف گاز و مسائل ایمنی) و بعد بخواهیم مجدد سیستم را روشن کنیم با این عیب مواجه خواهیم شد و اگر سیستم را خاموش نکنیم هم مصرف انرژی افزایش می یابد و هم با خطرات ایمنی ناشی از روشن ماندن سیستم گرمایشی گازسوز مواجه خواهیم بود. بیشتر بخوانید: نحوه اجرای سیستم گرمایش از کف

 

معایب سیستم گرمایش از کف

 

چه کفپوشی به خوبی با سیستم گرمایشی از کف زمین هماهنگی دارد؟

کاشی، سنگ و محصولات مشابه به طور معمول سازگاری مناسبی با این نوع سیستم گرمایشی منزل دارند. جذب و پخش مناسب گرما از طریق این مصالح باعث شده تا به عنوان یکی از کفپوش‌های مناسب معرفی شود. چوب سازگاری مناسبی با گرمایش از کف ندارد. جذب و پخش گرما از چوب مناسب نیست و گرمای خوبی را پخش نمی‌کند. بیشتر بخوانید: گرمایش از کف بهتر می باشد یا رادیاتور؟

فرش نیز کفپوش مناسبی قلمداد می‌شود. البته جنس فرش نیز مهم است و برخی از صاحب نظران بر این باورند که جنس فرش تاثیر مستقیمی در پخش و جذب انرژی دارد. به طور کلی اگر بخواهید از هر کفپوشی در خانه خود استفاده کنید، قبل از هر کاری آن را به طراح یا تاسیسات کار اطلاع دهید تا آن‌ها بتوانند نسبت به کفپوش شروع به طراحی کنند.

 

دیدگا ها
ثبت دیدگاه
تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است !!

دیدگاه شما

captcha
ارسال دیدگاه

آخرین اخبار و مقالات

علت روشن و خاموش شدن مداوم پکیج چیست؟ 16 راه حل برای رفع این مشکل
...
0 تا 100 راهنمای تنظیم شیر گازی پکیج دیواری
...
ویژگی های پمپ پکیج بوتان ; عملکرد و وظایف آن
...
علت روشن نشدن پکیج بیتا چیست؟ 6 دلیل اصلی روشن نشدن پکیج بیتا
...

محصولات تخفیف دار

perla pro24rsi
 • پرلا پرو 24 فن دار
۱۷/۴۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 22 s
 • بی تا 22 فن دار
۱۱/۴۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 24 s
 • بی تا 24 فن دار
۱۱/۹۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
perla pro 32rsi
 • پرلا پرو 32 فن دار
۲۰/۳۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
کیت نصب پکیج
 • کیت نصب پکیج
۱/۰۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
parma 24 rsi digital
 • پارما 24 فن دار دیجیتال
۱۵/۲۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 26 s
 • بی تا 26 فن دار
۱۲/۶۰۰/۰۰۰ تومان
ناموجود
parma 26 rsi digital
 • پارما 26 فن دار دیجیتال
۱۶/۲۰۰/۰۰۰ تومان
ناموجود
B3115
 • آبگرمکن های کم فشار B3115
۴/۰۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
رادیاتور پره ای il primo (ایل پریمو)
 • رادیاتور پره ای il primo (ایل پریمو)
۳۱۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
تلگرام اینستاگرام آپارات