پشتیبانی آنلاین

contact
zarbdar

خانه ← مجله خبری ← اخبار و مقالات ← ضوابط نصب آبگرمکن دیواری (مراحل نصب + نکات مهم هنگام نصب آبگرمکن برقی)
ضوابط نصب آبگرمکن دیواری (مراحل نصب + نکات مهم هنگام نصب آبگرمکن برقی)

محصولات تخفیف دار

parma 24 rsi digital
۱۸/۴۶۹/۰۰۰ تومان ۱۶/۵۰۰/۰۰۰ تومان
ناموجود
Bita 22 s
۱۳/۷۹۰/۰۰۰ تومان ۱۲/۲۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
B3115
۵/۷۰۰/۰۰۰ تومان
ناموجود
کیت نصب پکیج
۱/۲۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
perla pro24rsi
۲۱/۳۸۰/۰۰۰ تومان ۱۹/۰۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 26 s
۱۴/۸۷۰/۰۰۰ تومان ۱۳/۲۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
perla pro 32rsi
۲۴/۵۴۰/۰۰۰ تومان ۲۱/۷۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 24 s
۱۴/۳۰۰/۰۰۰ تومان ۱۲/۶۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
parma 26 rsi digital
۱۹/۱۷۰/۰۰۰ تومان ۱۷/۴۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
رادیاتور پره ای il primo (ایل پریمو)
۳۸۱/۰۰۰ تومان ۳۵۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول

ضوابط نصب آبگرمکن دیواری (مراحل نصب + نکات مهم هنگام نصب آبگرمکن برقی)

دسته بندی : اخبار و مقالات

توضیحات

 

آبگرمکن یکی از لوازم گازسوز در خانه است که در تمام فصول از آن استفاده می‌شود. به همین دلیل حداقل سالانه با مسئله‌ی سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری روبرو می‌شویم. بوتان یکی از تولیدکننده‌های لوازم گرمایشی است که به دلیل کیفیت بالا همیشه جزء انتخاب‌های اول خرید آبگرمکن دیواری است. برای نصب آبگرمکن دیواری بوتان باید از افراد متخصص استفاده کرد تا در روند کار آن مشکلی ایجاد نشود.

 

مطالبی که قرار است بخوانید:

 

آبگرم کن دیواری چیست؟

آبگرمکن دیواری بوتان توسط انرژی برق و گاز کار می‌کند و آب گرم ساختمان را فراهم می‌کندد. نحوه کارکرد این وسیله ضروری بدین شکل است که با ورود گاز به آبگرمان و ترکیب آن با اکسیژن هوا، الکترود جرقه زن شعله‌ور‌می شود و آبگرمکن روشن می‌شود.

حرارت به وجود آمده در آبگرمکن، لوله‌های مبدل گرمایی را گرم کرده، درنتیجه کار آب سردی که به لوله‌ها وارد می‌شود گرم می‌شود. در آخر گازهایی که از طریق آتش ایجادشده توسط دودکش به بیرون از ساختمان رانده می‌شوند. مکانیسم آبگرمان های دیواری بسیار ساده است اما هنگام خرید باید به یکسری اصول توجه کرد و نکات ایمنی را هنگام نصب آبگرمکن بوتان در نظر قرارداد.

 

نکات مهم و راهنمای خرید آبگرمکن دیواری چیست؟

تأمین آب گرم موردنیاز برای مصرف شستشو در ساختمان توسط آبگرمکن دیواری شکل می‌گیرد. آبگرمکن های دیواری از جمله آبگرمکن های ایمن هستند که استفاده از آن ها در ساختمان‌ها زیاد است.

هنگام خرید این وسیله مهم توجه به یکسری نکات بسیار ضروری هست. در ادامه به این نکات مهم پرداخته‌شده است:

اولین مورد، ایمنی آبگرمان است؛ زیرا در صورت عدم رعایت استاندارهای لازم آبگرمکن از ایمنی لازم برخوردار نخواهد بود و خطرات جبران‌ناپذیری به وجود خواهد آورد. یک آبگرمکن استاندارد علاوه بر مجهز بودن به دستگاه‌های ایمنی باید از کلید حرارتی و شیر اطمینان نیز برخوردار باشد تا دچار مشکل نشوید.

توجه به قطعات آبگرمکن و اطمینان از استاندارد بودن آن‌ها ایمنی را برای ساختمان شما تائید خواهد کرد. وجود علامت استاندارد بر روی آبگرمکن دیواری کیفیت و اطمینان از ساخت آن را به شما نشان می‌دهد.

تمام آبگرمکن ها باید علاوه برداشتن علامت استاندارد بر روی جداره خود، برچسب انرژی نیز هم داشته باشد. برخی از آبگرمکن ها توسط سازمان‌های استاندارد و سایر کشورها نظیر اروپا ازنظر ایمنی و کیفیت تائید شده است که این شکل موجب اطمینان خاطر مشتریان از این محصول می‌شود.

یکی از توقعات مشتریان هنگام خرید آبگرمکن آگاهی از میزان تولید آب گرم توسط آن آبگرم کن هست. آبگرمکنی ایدئال است که حتی اگرچند نفر پشت سر هم از آب گرم استفاده کنند، آب را سرد نکند. برای این‌که به‌طور دائم آب گرم در اختیار داشته باشید بهتر است آبگرمکنی انتخاب کنید که ظرفیت حرارتی آن بالا باشد تا بتواند آب گرم مصرفی شما هارا تأمین کنند.

 

نکات مهم و راهنمای خرید آبگرمکن دیواری چیست؟

 

موضوع دیگری که در خرید آبگرمکن باید به آن توجه کردد بررسی فشار آب در منطقه زندگی شما است. اگر فشار آب در ساختمان شما کم باشد بهتر است آبگرمکنی بخرید که با فشار کم آب نیز به‌خوبی کار کند و آب گرم موردنیاز را برای مصرفی شما فراهم کند.

مقدار مصرف انرژی گاز در برچسبی که بر روی قیمت آبگرمکن دیواری بوتان قرارگرفته مشخص‌شده است. در حال حاضر با توجه به موضوع صرفه‌جویی در مصرف انرژی استفاده از آبگرمکن های کم‌مصرف به شما عزیزان پیشنهاد می‌شود. آبگرمکن های بدون شمعک که هنگام باز کردن آب با جرقه زدن روشن می‌شوند مناسب‌ترین آبگرمکن ها ازنظر صرفه‌جویی در مصرف گاز هستند، زیرا تنها هنگام استفاده از آب گرم روشن می‌شوند.

از دیگر نکات مهم در خرید آبگرمکن  و نصب آبگرمکن دیواری توجه به خدمات پس از فروش آن است. تمام لوازم پس از مدتی باید سرویس شده و عملکرد آن‌ها موردبررسی قرار بگیرد تا در صورت وجود ایراد نسبت به رفع آن اقدام گرد و مشکلی برای آبگرم کن ایجاد نشود. نصب لوازم گازسوز باید توسط متخصصین این کار صورت بگیرد و امکان بازرسی و در صورت نیاز تعمیر آن‌ها نیز امکان‌پذیر باشد.

 

تائید محل نصب آبگرم کن دیواری

1-شیر گاز

2-ورودی گاز

3-شیر آب سرد

4-ورودی آب سرد

5-خروجی آب گرم

 

نکات مهم در نصب آبگرمکن بوتان

 • آبگرمکن دیواری باید در ارتفاع مشخصی نصب شود، زیرا قرار دادن آن در ارتفاع بالا جلوگیری از دیدن پیلوت آن می‌شود.
 • قبل از نصب این وسیله قدرت تحمل مصالح باید بررسی شود. دیوار باید از استحکام و مقاومت لازم برای نگهداری آبگرمکن را داشته باشد.
 • فاصله آبگرمکن تا دیوار یا کابینت‌هایی که در اطراف آن قرارگرفته‌اند باید 10 الی 15 سانتی‌متر باشد تا بتوان به‌راحتی بدنه آن را برای تعمیر آبگرمکن جدا نمود.
 • فاصله آبگرم کن از دیوار مجاور و از کابینت‌های دیواری حداقل باید 15 سانتی‌متر و فاصله آن از دیوار مقابل آبگرم کن حداقل یک متر باشد.
 • فاصله مرکز تا مرکز لوله‌ها باید در حدود 12 سانتی‌متر و خطر مرکز این دو لوله با خط محور آبگرمکن منطبق باشد
 • هنگام نصب آن باید از دودکش با قطر مناسب استفاده کرد.
 • نصب این وسیله گازسوز در مکان‌های کمتر از 50 متر توصیه نمی‌شود.
 • آبگرمکن باید بافاصله از پریزهای برق نصب‌شده باشد.
 • محل قرارگیری این وسیله باید از محیطی که در آن باد جریان دارد و یا احتمال یخ‌زدگی وجود داشته باشد، باید دور باشد.
 • برای دودکش آبگرمکن نصب کلاهک H ضروری و الزامی است.
 • برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی حرارتی طول لوله‌کشی برای انتقال سیال گرم باید کوتاه باشد.
 • آبگرمکن باید دور از مواد آتش‌زا نصب شود.
 • به‌منظور تأمین هوای لازم برای سوخت آبگرمکن و تنفس ساکنین نیاز به سیستم تهویه در مکان نصب آبگرمکن بوتان امری بسیار ضروری هست.
 • در مکان نصب آبگرمکن لوله‌های آب گرم و آب سرد باید وجود داشته باشند.
 • در محل نصب آبگرمکن می‌بایستی لوله‌های آب سرد و گرم در ارتفاع 100 تا 120 سانتی‌متر از کف قرار داشته باشند.
 • مسیر دودکش آبگرمکن باید در زمان نصب و بعدازآن بررسی شود و مجرای مناسب برای تعبیه لوله دودکش وجود داشته باشد.
 • برای وصل نمودن آبگرمکن به لوله‌های آب نباید از لوله‌های خرطومی ولوله‌های فشار ضعیف استفاده نمود.
 • برای نصب این وسیله از بست و شیلنگ استاندارد استفاده شود.
 • از اتصال محکم لوله دودکش به آبگرمکن اطمینان حاصل کنید.
 • شیلنگ گاز با استفاده از کف صابون برای اطمینان از عدم نشت گاز چک شود.
 • نصب آبگرمکن در مکان‌های بسته که به مقدار کافی اکسیژن در آن‌ها وجود ندارد غیرمجاز است.
 • از نصب این وسیله در آشپزخانه‌هایی که درب حمام به آن‌ها باز می‌شود جداً خودداری کنید.
 • فاصله آبگرمکن دیواری از کف و اطراف باید طبق استانداردهای لازم باشد. فاصله افقی آبگرمکن از اطراف باید 40 سانتی‌متر و از کف 120 الی 140 سانتی‌متر باشد. از نصب این وسیله در مکان‌هایی که سقف کوتاه از جنس چوب و یا مواد قابل اشتعال دارند جداً خودداری شود.
 • استفاده از یک آبگرمکن در ساختمان‌های دوطبقه غیرمجاز است. علاوه بر آن نصب این وسیله درجایی که نصب دودکش به‌صورت شبکه‌ای و برای چند وسیله گازسوز صورت گرفته، امکان‌پذیر نیست.
 • برای اطمینان از رعایت اصول و ضوابط ایمنی، نصب آبگرمکن باید توسط افراد متخصص صورت گیرد.
 • از نصب آبگرمکن در فضای بالای اجاق‌گاز، حمام و زیرزمین خودداری شود.
 • تأسیسات ساختمان برای نصب آبگرمکن باید محیا باشد.
 • در محل نصب این وسیله باید انشعاب لوله گاز وجود داشته باشد.

 

نکات مهم در نصب آبگرمکن دیواری

 

نصب آبگرمکن دیواری بوتان

آبگرم کن‌های گازی و دیواری را معمولاً در آشپزخانه و ارتفاع مناسبی نصب و قرار می‌دهند. تا حد امکان باید محل نصب آبگرمکن دیواری بوتان را تا سرویس‌های بهداشتی هر واحدی نباید زیاد باشد چون این کار باعث می‌شود که افزایش مصرف گاز و آب زیاد شود به همین خاطر به فاصله آبگرم کن تا سویس‌ها باید کم باشد.

در محل نصب آبگرمکن وجود دودکش باضخامت لوله خرجی آبگرم کن و همچنین لوله‌های آب سرد و گرم ولوله‌های گاز ارتفاع مناسب خیلی ضروری هست تا دچار خطر نشوید.

 

نصب آبگرمکن گازی در چه محل‌هایی غیرمجاز است؟

از نصب آبگرمکن گازی در مکان‌های بسته مانند زیرزمین که تهویه کافی ندارند جدا خودداری کنید زیرا خطر گازگرفتگی را به دنبال دارد؛ بنابراین حمام به دلیل وجود بخارآب و کمبود اکسیژن مکان مناسبی برای طریقه نصب آبگرمکن بوتان نخواهد بود به دلیل است که نصب آبگرم کن در حمام ممنوع و غیرمجاز است.

 • همچنین نصب آبگرمکن در مکان‌های تنگ و کم جا مانند اتاق‌خواب کوچک، رختکن، توالت و انباری غیرمجاز است.
 • از نصب آبگرمکن در آشپزخانه‌های کوچک و کم جا که درب حمام و رختکن در آن باز می‌شود جدا خودداری نمایید.
 • برای نصب آبگرمکن در چنین مکانی باید حداقل 30 مترمکعب فضا ممکن وجود داشته باشد و دارای دودکش و پنجره نیز باشد.
 • نصب آبگرمکن گازی در بالای اجاق‌گاز نیز غیرمجازاست و هیچ‌گاه یک آبگرمکن را برای دو واحد مسکونی نصب نکنید.
 • هر طبقه و هر واحد مسکونی باید دارای آبگرمکن و دودکش مستقل به خود را داشته باشد تا هرگونه خطر احتمالی به حداقل برسد.

 

آبگرمکن های گازی فن دار

برخی پرفروش ترین مدل آبگرمکن دیواری بوتان گازی مجهز به فن هستند که عملکرد اصلی آن خروج محصولات ناشی از احتراق در سیستم است. هر بار که شما شیر آبگرمکن را باز می‌کنید این فن نیز به کارافتاده و سیستم روشن خواهد شد. وقتی شیر آب را می‌بندید نیز اول آبگرمکن خاموش می‌شود و کمی بعد فن آبگرمکن گازی خاموش خواهد شد. آبگرمکن های دارای فن ایمنی بهتری نسبت به دیگر آبگرمکن ها داشته و خطر گازگرفتگی در آن‌ها بسیار کمتر است بنابراین آبگرمکن گازی فن دار بهترین گزینه برای خریداری آبگرم کن خواهد بود.

 

پس از نصب آبگرمکن دیواری این موارد را در نظر خود داشته باشید:

پس از نصب و استفاده از آبگرمکن گازی باید هرچند وقت یک‌بار شیلنگ گاز را با کف صابون بررسی کنید و از نشتی نداشتن آن اطمینان حاصل نمایید. درصورتی‌که هرکدام از قطعات آبگرمکن دچار مشکل شد باید تعمیر آبگرمکن را تنها به تعمیرکاری مجرب و حرفه‌ای بگذارید و در صورت نیاز به تعویض قطعات باید به نمایندگی مربوطه مراجعه نموده تا قطعات اصل و باکیفیت خریداری کنید.

آبگرمکن های گازی فن دار
 

ضوابط نصب آبگرمکن دیواری

امروزه بدیل استفاده گسترده از لوازم گاز سوز بخصوص آبگرمکنهای دیواری در کشور عزیزمان ایران ، توجه به نکات ایمنی و حفاظتی این دستگاه ها امری اجتناب ناپذیر می نمایاند .به همین منظور نکات مختصری در این باره تهیه نموده ام که شما را به خواندن آنها دعوت می کنم.
1- فضای لازم مفیدبرای نصب آبگرمکن(حجم): 9m= B3108و بقیه آبگرمکنها (مدلB3115و....) حداقل 12m خواهد بود مشروط به اینکه حجم اشغال شده توسط اشیا موجود در محل(یخچال  کابینت  کمد  اجاق گاز وغیره) بیش از2متر مکعب نباشد.
2- محل طریقه نصب آبگرمکن بوتان دارای دریچه باشد که امکان تهویه را فراهم سازد.
3- حتی المقدور از تهویه مناسب بر خوردار باشد که برای عملکرد بهتر دستگاه اکسیژن کافی به آن برسد.
4- تهویه مناسب طبیعی برای اتاق دارای درب و پنجره بنا به شرایط مکان نصب آبگرمکن بوتان در ساختمان بطوریکه زیردر بها وپنجره هاجا برای عبور هوا پیش بینی شده باشد وتهویه اجباری بافن قوی یا ضعیف(کوچک یا بزرگ )که در آشپزخانه اغلب منازل وجود دارد.
5- محل نصب دارای پنجره و هواکش مناسب جهت تامین هوای احتراق واحیانا تخلیه دود وگاز در مواقع بروز خطر باشد.
6- نصب آبگرمکن در فضای غیر قابل تهویه اکیدا ممنوع
7- برای نصب در موارد خاص باید با واحد خدمات مشتریان هماهنگ شود.
8- مکان نصب آبگرمکن مترو که نباشد که فاقد هوای کافی است و بطورکلی در محلهای بسته ای که اکسیژن کافی در آن مکان وجود نداردآبگرمکن نصب نگردد.
9- نصب آبگرمکن در حما م اکیداممنوع (بدلیل وجود بخارآب کمبوداکسیژن واحتمال بروز گاز گرفتگی)
10- نصب آبگرمکن بوتان در زیر زمین که اکسیژن کافی ندارد بدلیل نرسیدن اکسیژن اکیداممنوع
11- نصب آبگرمکن در اتاقهای کوچک اکیداممنوع:بدلیل کمبود اکسیژن کافی و حجم کم محل نصب
12- نصب آبگرمکن دررختکن اکیداممنوع:بدلیل خطرآتش سوزی و کمبود جاواکسیژن
13- نصب آبگرمکن در توالت و دستشویی اکیداممنوع: بدلیل کمبودفضاوکمبود اکسیژن
14- نصب آبگرمکن در اتاقهای خواب ممنوع (بدلیل نبودجریان هوا)
15- نصب آبگرمکن در انباریهای که فضای لازم را نداشته و اکسیژن دستگاه تامین نمیشود ممنوع میباشد.
16- آبگرمکن دور از دسترس کودکان نصب شود:بد لیل کنجکاوی و دستکاری کودکان
17- نصب آبگرمکن در انبارهای متروکه اکیداممنوع:بدلیل فرسودگی مصالح انبار و وجودموادقابل اشتغا ل
18- نصب آبکرمکن در آشپزخانه ای که درب حمام و رختکن به آنجا باز میشودممنوع است:مگرمواردیکه حجم و فضای لازم(حداقل30مترمکعب)با تهویه مناسب (پنجره یا دودکش طبیعی و اجباری)و دودکش مجزا وجودداشته باشد.
19- نصب آبگرمکن در آشپزخانه ای که درب رختکن به آنجا باز می شود ممنوع است مگر در مواردیکه آشپزخانه OPEN(باز)بوده فضای لازم حداقل 30 متر مکعب با تهویه مناسب دارای روشنایی و پنجره یا هواکش طبیعی و اجباری وجود داشته باشد.
20- اگر منزلی آشپزخا نه یا محل مناسبی برای نصب آبگرمکن نداشته باشد.بایستی جایگاه مخصوص سر پوشیده یا حجم مناسب و شرایط ایده آل را فراهم نموده سپس آبگرمکن نصب شود.(آب--گاز-تهویه و غیره)
21- از یک آبگرمکن برای2 طبقه یا2 واحد مسکونی استفاده نگردد.
22- آبگرمکن برای مصرف یک طبقه و یک واحد مسکونی که همه شیرهای آبگرم در اختیار مشتری باشد نصب گردد.
23- محل نصب باید در ارتفاعی نزدیک به دریچه دود کش باشد:بطوریکه طول قسمت عمودی تا کلاهک تعدیل 250میلیمتر باشد.
24- محل نصب جایی باشد که پیلوت آبگرمکن به راحتی قابل رویت باشد.
25- ارتفاع طریقه نصب آبگرمکن بوتان از کف تمام شده 120 الی 140 سانتیمتر و فاصله افقی از وسایل گرما را از جمله وسایل گاز سوز و نفت سوز حداقل 40 سانتیمتر باشد.
26- محل نصب آبگرمکن دیواری باید صاف و محکم و از و مصالح مرغوب و استاندارد و تراز باشد تا باعث سر نگونی دستگاه نشده و از عملکرد صحیح دستگاه نکاهد.
27- بهنگام سوراخکا ری و نصب رول پلاک مشکل وجود نداشته باشد و دیوار وزن دستگاه را تحمل نمایید.
28- حداقل فاصله آبگرمکن از دیوار مقابل یک متر باشد(برای جابه جایی رویه)
29- حداقل فاصله آبگرمکن از دیوار یا کابینت مجاور از طرفین 15-10سانتیمتر باشد (برای جابه جایی رویه)
30- تمامی ضوابط ایمنی استاندارد های ملی لوازم گاز سوز در آن رعایت شده باشد.
31- فاصله افقی حداقل40سانتیمتر رعایت شود.
32- لوله کشی غیر استاندارد ممنوع میباشد.
33- آبگرمکن در محل هایی که خطر آتش سوزی وجود دارد نصب نگردد.
34- مایعات و موادقابل اشتغال در مجاورت آبگرمکن وجود نداشته باشند.
35- نصب آبگرمکن در جائیکه پریز برق در پشت دستگاه قرار میگیرد و یا سیم برق عبور می کند ممنوع است مگر اینکه سیم برق و یا پریز برق مکانش تغیر داده شودو بطور کامل اصلاح گردد.
36- آبگرمکن درپشت در بهاو مکانهایی که ارتفاع سقف کوتاه است نصب نگردد.
37- آبگرمکن در بالکن هایی که امکان رفت و آمد وجود ندارد نصب نگرد.
38- نصب آبگرمکن بوتان د ر پاگرده با ارتفاع نا مناسب ممنوع است.
39- محل نصب آبگرمکن باید سر پوشیده باشد تا از یخ زدگی مصون بماند و احتمال یخ زدن در زمستان وجود نداشته باشد.ضمنا باد خور هم نباشد.(در جریان وزش باد وجود نداشته باشد)
40- در حیاط خلوت محل سر باز نصب نگردد.زیرا موجب یخ زدن در زمستان و ترکیدن رگولاتور گاز میگردد(بادوسرماویخ زدگی)
41- نصب آبگرمکن در مکانهایی که از لوله کشی آبگرم شوفاژاستفاده میشده در صورتی امکان پذیر است که از قطع بودن لوله مسیر برگشت و خروج آبگرمکن از منبع دو جداره اطمینان حاصل گردد.(قطع لوله سوم)
42- قبل از نصب آبگرمکن از عملکرد مجرای دودکش مطمئن شویدبایدبرای خروج گازهای حاصل از احتراق هر دستگاه یک مجرای دودکش اختصاصی وجودداشته باشد.باشعله کبریت و آتش زدن تکه روزنامه میتوان به عملکرد صحیح دود کش پی برد.(اطمینان از مکش دود کش در درجه اول توسط شعله کوچک)
43- مهیا بودن دودکش با قطر مناسب(بنابه نوع آبگرمکن)و نزدیک بودن به مکان نصب آبگرمکن و باز بودن راه دودکش-آبگرمکن نیز حتی المقدور زیر دودکش نصب گردد(در غیر اینصورت از زانوهای کمترو طول افقی کمتری استفاده شود)
44- برای خروج حاصل گازهای حاصل از احتراق حتی المقدور یک مجرای دودکش اختصاصی وجود داشته باشد.
45- دودکش باید با قطر مناسب داخل دیوار و با رعایت مناسب از کف- سقف و با کلاهکHاستفاده شود.
46- در صورتیکه دود کش سقفی بوده و جنس سقف قابل اشتغال باشد(چوب - پارچه- یونولیت- پشم و شیشه)موارد ایمنی باید کاملا رعایت شود .مانند درست نمودن قاب و حفاظ کافی و مناسب بطوریکه از تماس مواد قابل اشتغال با دود کش جلوگیری شود.
47- محل انتخاب برای نصب آبگرمکن حتما دارای مجرای مناسب دود کش با قطروقاب مناسب باشدویااینکه امکان نصب دودکش جدید در آنجا وجود داشته باشد.بنا به نوع آبگرمکن (مدلB3115و....)ضمنا دودکش نیز 90 سانتیمتر از پشت بام فاصله داشته باشد .جنس دیواره دود کش باید عایق حرارت بادوام صاف و صیقلی باشد.
48- نصب آبگرمکن در محلی که دودکش بصورت شبکه ای در ساختمان اجرا شده ممنوع می باشد.
49- ضمن بررسی از مستقل بودن دودکش مطمئن شوید که دودکش مشترک نباشد(استفاده دو وسیله و یا چند وسیله گاز سوز از یک دود کش ممنوع است در غیر اینصورت امکان پس زدن دود احتراق ناقص و خطر گاز گرفتگی و .....وجوددارد.
50- آبگرمکن در نزدیکترین نقطه به محل اصلی مصرف آبگرمکن نصب شود حداکثراین فاصله برای آبگرمکن B3108=5m متروبرای آبگرمکن7m=B3115 مترتوصیه میگردد.
51- حتی المقدور برای کارایی بهتر وبازده بهتر وبازده بیشتر صول مجاز لوله انتقال آبگرم از محل نصب تا محل مصرف رعایت شود.ترجیحانزدیکترین نقطه به محل مصرف رابرای آبگرمکن انتخاب نمایید.
52- در مسیرهای طولانی حتی الامکان لوله هارا جهت جلوگیری از اتلاف انرژی حرارتی عایقکاری نمایید.
53- آگر لوله های آبگرم عایقکاری یا تو کار باشدتا10متربلامانع است.
54- لوله آبگرم با قطعات دیگر مشترک نبوده و همچنین اطمینان حاصل شود که در مسیر آبگرم مصرفی نقطه کوری وجود نداشته باشد.
55- قسمتی از لوله کشی آبگرم که استفاده نمیشود ودر پوش زده شده و هوا محبوس است نقطه کور نامیده میشوددر موقع باز کردن یکی از شیرهای آبسردساختمان در یک لحظه هوای هوای محبوس تراکم شده و آب به جریان در آمده و باعث روشن شدن لحظه ایی آبگرمکن میشود
56- در مسیرلوله کشی آبگرمکن از سه راهی به جای زانو ویک طرف در پوش استفاده نگردد.
57- آبگرمکن را در نزدیکترین نقطه به محل بیشترین مصرف نصب نمایید. بعنوان مثال چنانچه مصرف آبگرم آشپزخانه است.آنرا به نزدیکترین نقطه به شیر ظرفشویی و یا اگر بیشترین مصرف آبگرم در حمام است به دوش نصب نمایید.
58- آبرمکن بالای ظرفشوی ویا بالای شیرآبگرم نصب نشود. زیرا در زمان کار بخار حاصل از آبگرم دستگاه را فرسوده واکسیده می نماید.
59- آماده بودن لوله های آبسردو گرم درمحل با قطر مناسب 2/1اینچ و یانمره2توصیه میشود.(ترجیحا گالوانیزه بدلیل استحکام ورعایت بهداشت)
60- فاصله افقی دو لوله آبسردوگرم 12 سانتی متر بدون اتصالات اضافی باشد.
61- بهترین شرایط و امکان لوله کشی آبسردوگرم را داشته باشد(برای نصب آبرمکن)
62- در جاییکه در مسیر ورودی آبسرد منزل سختی گیر نصب شده و افت فشار بیشتر میشود باید دقت شود که فشار آب برای کار صحیح دستگاه کافی باشد.
63- بعد از اندازه گیری فشار و دبی آب (در صورت مناسب بودن و هماهنگی با اطلاعات دفترچه راهنما)طریقه نصب آبگرمکن بوتان شود ویا شرایط لازم ایجاد گردد.
64- در مکانهایی که به علت کمبود فشار آب از پمپ استفاده میشود باید دقت بیشتری کرد تا نوسان فشار آب نامیزان بودن کلید کنترل فشار و باد مخزن دستگاه (پمپ)عاملی جهت نارضایتی مشتری از آبگرمکن نگردد.
65- شیر قطع جریان آبسرد در نزدیکترین نقطه به آبگرمکن واقع شده و امکان تخلیه آب دستگاه در هنگام برودت زیاد و عدم از دستگاه وجود داشته باشد.
66- اگر آبگرمکن در آشپزخانه نصب شود برای تعمیر شستشو نشتی و چکه احتمالی از کفشور استفاده کنید و اشپزخانه دارا کفشور برای تخلیه و خارج کردن آب نااک(فاضلاب) باشد.
67- طول لوله کشی رعایت شود(کوتاه یا بلند نباشد)اگر شرایط خاصی وجود داشت (احتمال یخ زدن در هوای آزاد)حتما لوله ها عایق بندی شوند.
68- حداقل ارتفاع لازم منبع ذخیره آب ثقلی نسبت به آبگرمکن دیواری(مدلهای مختلف)برای روشن شدن دستگاه متفاوت است مثلا برای آبگرمکن مدلB115.حداقل5/4متر ارتفاع مور د نیاز است تا فشار متعادل 45/0بار تامین شود.
69- زمانیکه فشار آب را تسط می نمایید حداقل فشار برای آبگرمکن مختلف بر اساس کاتولوگها و مشخصات فنی آبگرمکن های مختلف محاسبه و اجرا شود.برای آبگرمکن B212حداقل ارتفاع 2متر
70- در صورتیکه از گاز طبیعی (شهری)که ترکیبی از متان و اتان است استفاده می نمایید.فشار آب همراه با دبی مناسب برای دستگاه اندازه گیری شود فشار مجاز گاز شهری باید18 میلی بار یا180mm.W.Cمیلی متر ستون آب باشد.
71- قطر انشعاب لوله کشی گاز خانگی برای آبگرمکن دیواری باید مناسب برای مصرف آبگرمکن باشد.براساس محاسبه قطر4/3اینج معادل 20 میلیمتر نمره5/2 لوله سیاه بدون درز(مانسمان) می باشد.وبرای کلیه آبگرمکن بوتان مجاز است.
72- در صورتیکه از گاز مایع استفاده میشود محل استقرار سیلندر تا محل نصب آبگرمکن بوتان حداکثر 5/1متر باشد و طول شیلنگ مورد استفاده نباید از 5/1 متر تجاوز نماید.(150سانتیمتر)استفاده از رگولاتورهای فشار قوی ممنوع می باشدورگولاتور مناسب جهت مصرف آبگرمکن دیواری با مشخصات خروجی33 میلی بار و مصرف 2 کیلو گرم می باشد.فشار مجاز گاز مایع 280mmw.cمیلی متر ستون آب می باشد.
73- اگر از گاز شهری استفاده می شود شیر گاز باید در ارتفاع مناسب طبق استاندارد شرکت ملی گاز ودر کنار آبگرمکن تعبیه شده باشد.
74- فاصله شیرلوله گاز و دستگاه مقداری باشد که حداقل فاصله رعایت و حتی الامکان از لوله مسی استفاده باشد.
75- شیر گاز یا کپسول گاز در نزدیکترین محل به آبگرمکن باشد.
76- وجود شیر قطع و وصل جریان گاز در نزدیکترین محل الزامی است.
77- در دستر بودن شیرگاز در نزدیکی دستگاه جهت قطع و وصل جریان گاز در مواقع ضروری رعایت شود.
78- شیر گاز هر دستگاه نباید به وسیله گاز سوز دیگری متصل باشد(از یک شیر فقط برای یک مصرف کننده استفاده شود)
امید است با رعایت و توجه به نکات فوق زندگی سرشار از آرامشی را داشته باشید.
 
 

امیدواریم نکات که به شما ارائه‌شده در این نوشته به‌خوبی شمارا در خرید و طریقه نصب آبگرمکن بوتان راهنمایی کرده باشد؛ و شما باید حتماً در هنگام خرید و یا نصب آبگرم کن دقت کافی داشته باشید و تمام نکات را رعایت کنید و دچار مشکل نشوید. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت بوتان مراجعه کنید.

دیدگا ها
ثبت دیدگاه
تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است !!

دیدگاه شما

captcha
ارسال دیدگاه

آخرین اخبار و مقالات

چگونه رادیاتور را خاموش کنیم؟
چگونه رادیاتور را خاموش کنیم؟ ...
علل سوختن فیوز پکیج چیست؟
یکی از مهم‌ترین وسایل گرمایشی در ایران پکیج  است که در انواع مدل‌های دیواری و زمینی تولید می‌شود . م ...
چگونه از پکيج با گاز مايع استفاده کنيم؟
استفاده از پکيج با گاز مايع یا پکيج با گاز شهری را باید هنگام خرید به آن توجه کنید . از جمله مواردی ...
پکيج چگالشی چیست؟ نحوه کارکرد و مزایای آن
پکیج چگالشی یکی از انواع پکیج ها است که با استفاده کامل از گرمای ایجاد شده توسط شعله ها برای گرم کرد ...

محصولات تخفیف دار

parma 24 rsi digital
 • پارما 24 فن دار دیجیتال
۱۸/۴۶۹/۰۰۰ تومان ۱۶/۵۰۰/۰۰۰ تومان
ناموجود
Bita 22 s
 • بی تا 22 فن دار
۱۳/۷۹۰/۰۰۰ تومان ۱۲/۲۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
B3115
 • آبگرمکن های کم فشار B3115
۵/۷۰۰/۰۰۰ تومان
ناموجود
کیت نصب پکیج
 • کیت نصب پکیج
۱/۲۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
perla pro24rsi
 • پرلا پرو 24 فن دار
۲۱/۳۸۰/۰۰۰ تومان ۱۹/۰۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 26 s
 • بی تا 26 فن دار
۱۴/۸۷۰/۰۰۰ تومان ۱۳/۲۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
perla pro 32rsi
 • پرلا پرو 32 فن دار
۲۴/۵۴۰/۰۰۰ تومان ۲۱/۷۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 24 s
 • بی تا 24 فن دار
۱۴/۳۰۰/۰۰۰ تومان ۱۲/۶۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
parma 26 rsi digital
 • پارما 26 فن دار دیجیتال
۱۹/۱۷۰/۰۰۰ تومان ۱۷/۴۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
رادیاتور پره ای il primo (ایل پریمو)
 • رادیاتور پره ای il primo (ایل پریمو)
۳۸۱/۰۰۰ تومان ۳۵۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
تلگرام اینستاگرام آپارات