پشتیبانی آنلاین

contact
zarbdar

تمام چیزهایی که در خصوص تعمیر و تعویض ترموکوپل آبگرمکن باید بدانید!

خانه ← مجله خبری ← اخبار و مقالات ← ترموکوپل آبگرمکن - تمام چیزهایی که در خصوص تعمیر و تعویض ترموکوپل آبگرمکن باید بدانید!
ترموکوپل آبگرمکن - تمام چیزهایی که در خصوص تعمیر و تعویض ترموکوپل آبگرمکن باید بدانید!

محصولات تخفیف دار

Bita 22 s
۱۱/۹۹۰/۰۰۰ تومان ۱۰/۸۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 26 s
۱۲/۹۳۲/۰۰۰ تومان ۱۱/۸۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
رادیاتور پره ای il primo (ایل پریمو)
۳۳۳/۰۰۰ تومان ۳۰۷/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
perla pro24rsi
۱۸/۵۹۰/۰۰۰ تومان ۱۷/۲۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
B3115
۴/۹۲۲/۴۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 24 s
۱۲/۴۴۰/۰۰۰ تومان ۱۱/۲۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
parma 24 rsi digital
۱۶/۰۶۰/۰۰۰ تومان ۱۵/۲۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
کیت نصب پکیج
۱/۰۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
perla pro 32rsi
۲۱/۳۴۵/۰۰۰ تومان ۲۰/۲۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
parma 26 rsi digital
۱۶/۶۷۰/۰۰۰ تومان ۱۵/۹۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول

ترموکوپل آبگرمکن - تمام چیزهایی که در خصوص تعمیر و تعویض ترموکوپل آبگرمکن باید بدانید!

دسته بندی : اخبار و مقالات

توضیحات

تمام چیزهایی که در خصوص تعمیر و تعویض ترموکوپل آبگرمکن باید بدانید! یکی از مشکلات آبگرمکن دیواری، روشن نماندن شعله در هنگام استفاده از آب گرم است. دلیل اصلی این مشکل خرابی ترموکوپل است. ترموکوپل یکی از قطعات مهم در آبگرمکن دیواری است. این قطعه نقش حفاظتی دارد و  از بالا رفتن بیش از حد دمای آبگرمکن و انفجار آن جلوگیری می‌کند؛  پس با کوچک‌ترین مشکل باید تعمیر ترموکوپل آبگرمکن را انجام داد. وقتی دمای آبگرمکن بیش از حد بالا می‌رود، ترموکوپل جریان گاز را قطع می‌کند و شعله خاموش می‌شود. با خرابی این قطعه، شعله روشن نمی‌ماند و آبگرمکن درست کار نمی‌کند. در ادامه این مقاله از نمایندگی بوتان همراه ما باشید تا مواردی در خصوص تعمیر و تعویض ترموکوپل آبگرمکن  را در اختیار شما قرار بدهیم.

 

ترموکوپل وظیفه‌ی آن

ترموکوپل قطعه‌ای در آبگرمکن می‌باشد که متشکل از دو فلز غیر هم‌جنس است. در این قطعه ما فقط قادر به مشاهده‌ی فلز بیرونی هستیم که به صورت لوله‌ای می‌باشد. از داخل این فلز لوله‌ای شکل سیم مفتول عبور می‌کند. این دو فلز فقط در قسمت ابتدایی و نوک قطعه با یکدیگر اتصال دارند.

ترموکوپل‌ها بر اثر اختلاف دمایی که در آن‌ها به وجود می‌آید، توانایی تولید جریان برق براثر اختلاف پتانسیل دو سر آزاد قطعه را دارند. وظیفه‌ی دیگر این قطعه همان طور که گفتیم برای برقراری ایمنی بیشتر در دستگاه‌ها می‌باشد. فرض کنید بر اثر جریان هوا یا باد، شعله‌ی آبگرمکن یا هر وسیله‌ی گازسوز دیگری خاموش شود. اگر ترموکوپل در آن وسیله تعبیه نشده‌باشد، فضای داخلی خانه را گاز پر می‌کند و کوچک‌ترین جرقه‌ای باعث آتش‌سوزی می‌شود. اما اگر ترموکوپل در وسیله وجود داشته‌باشد، با خاموش شدن شعله، جریان گاز نیز قطع می‌شود. قطع شدن جریان گاز یکی از وظایف ترموکوپل می‌باشد.

 

ترموکوپل وظیفه‌ی آن

 

کارکرد ترموکوپل

برای تعویض و تعمیر ترموکوپل آبگرمکن دیواری باید آشنایی زیادی با این قطعه داشته باشید و بدانید که برقی که به‌وسیله ترموکوپل به وجود می‌آید خیلی کم است.
چنانچه دو فلز غیر هم جنسی را که به یکدیگر متصل است را حرارت دهیم بین دو سری که آزاد هستند اختلاف پتانسیل به وجود می‌آید و به‌طورکلی تحت‌تأثیر اندازه حرارت محل اتصال قرار می‌گیرند.

به این معنا که هراندازه حرارت بیشتر باشد اختلاف پتانسیل هم بیشتر می‌شود. به‌طورکلی درجه حرارت داده شده به محل را می‌توان با ولتاژ و اختلاف پتانسیل محاسبه کرد. در لوازم گازسوز برای ایمن کردن تجهیزات آن ترموکوپل کاربرد زیادی دارد‌. اگر در لوازم گازسوز به هر دلیل شعله خاموش شود گاز منتشر می‌شود و چنانچه در آن وسیله ترموکوپل وجود نداشته باشد باعث آتش‌سوزی و انفجار می‌شود.

ولی هنگامی که این قطعه در آبگرمکن یا وسایل گازسوز وجود دارد هنگامی که شعله خاموش می‌شود به‌صورت اتوماتیک گاز قطع می‌شود و خطر انتشار گاز وجود ندارد. در حال حاضر برای استفاده از آب گرم در منازل از پکیج موتورخانه و همچنین آبگرمکن استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین قطعه‌ای که در آبگرمکن به کار می‌رود ترموکوبل است این قطعه باعث بالارفتن ایمنی در محیط می‌شود.

 

برای اطلاع از قیمت انواع پکیج بوتان اینجا کلیک کنید.

 

نحوه تست ترموکوپل آبگرمکن دیواری بوتان  

 • یکی از اولین راه های تشخیص سلامت ترموکوپل آبگرمکن دیواری بوتان، بررسی ظاهر آن است.  
 • بررسی محل اتصال دو فلزی که تشکیل دهنده ترموکوپل هستند می‌تواند تا حد خوبی اطلاعاتی درباره سلامت آن در اختیار ما قرار دهند.
 • به این صورت که اگر این دو فلز از یک دیگر جدا شده باشند احتمال بسیار بالایی وجود دارد که ترموکوپل خراب شده باشد.  
 • اما در قسمت دیگر ترموکوپل که در واقع دو سر آزاد فلزات غیر هم جنس قرار دارد، باید شاهد واشری باشیم که عایق است و این فلزات را از یک دیگر جدا کرده است.
 • اگر سر فلز درونی مشکلی پیدا کرده باشد و یا واشر خراب باشد باید به فکر تعمیر ترموکوپل باشید.  
 • اما اگر بخواهیم تست سالم بودن ترموکوپل و بویین را به طور کامل انجام دهیم بهترین راه این است که سر آن را چیزی در حدود نیم ساعت حرارت دهیم و بعد قسمت انتهایی آن را با سیم به یک بلندگو وصل کنیم.
 • اگر ترموکوپل سالم باشد، یک صدای بسیار ضعیف به خاطر جریان الکتریکی از آن بلند می‌شود.  
 • برای تست بویین می‌توانید آن را به یک باتری یک و نیم ولتی متصل کنید و هسته آن را به داخل فشار دهید. بویین سالم، با برداشتن انگشت به همان حال می‌ماند. 

 

نحوه تست ترموکوپل آبگرمکن دیواری بوتان

 

تعویض ترموکوپل آبگرمکن

بنا به مطالب ذکر شده قطعا از اهمیت بالای ترموکوپل آبگرمکن آگاه شده و به کارایی آن پی برده‌اید، و متوجه شده‌اید که به دلیل ساختاری که دارد و قرارگیری مداوم آن در معرض حرارت ناشی از شمعک آبگرمکن احتمال خرابی، پاره شدن، جدا شدن اتصالات، یا ایراد یافتن واشر سر ترموکوپل بسیار بالاست و در این شرایط شما بایستی هر چه سریعتر اقدام به تعویض ترموکوپل آبگرمکن نمایید.

برای تعویض ترموکوپل آبگرمکن انجام اقدامات زیر توصیه می‌شود:

 • در درجه اول بایستی شیر گاز ورودی به آبگرمکن را ببندید و در صورت گرم بودن دستگاه اجازه دهید تا کمی خنک شود.
 • بعد از برداشتن حفاظ بیرونی، با یک آچار فرانسه ترموکوپل را باز و از دستگاه جدا کنید.
 • پس از جای‌ساز کردن ترموکوپل جدید به همان روشی که نوع قدیمی را خارج کردید، مجدداً با آچار فرانسه سر دیگر آن را با پیچ محکم کنید.
 • تست سالم بودن ترموکوپل را اجرا کرده و پس از اطمینان از سلامت آن شمعک دستگاه را روشن کنید.
 • پس از نگهداری دکمه ولوم به مدت یک دقیقه، شیرها را در حالت شمعک قرار داده و حفاظ آبگرمکن را مجددا در محل خود قرار دهید.

انجام این مراحل بسیار ساده و آسان است تا حدی که خودتان نیز می‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید ولی اگر بگرمکن‌تان به سرویس دوره‌ای نیز نیاز داشت می‌توانید از یک سرویس‌کار حرفه‌ای بخواهید که در کنار نحوه سرویس پکیج بوتان شما کار تعویض ترموکوپل آبگرمکن را نیز انجام دهد. نکته دیگر اینکه دقت داشته باشید که در صورت نیاز به خرید ترموکوپل حتما از محل‌های معتبر خریداری کنید و یا از یک فرد حرفه‌ای بخواهید اورجینال یا فیک بودن قطعه را برای شما مشخص کند تا در مدت زمان اندک نیاز مجدد به تعویض قطعه نداشته باشید.

 

برای مشاهده قیمت آبگرمکن دیواری بوتان اینجا کلیک کنید

 

نشانه‌های خرابی ترموکوپل آبگرمکن دیواری

اصلی‌ترین نشانه خرابی ترموکوپل آبگرمکن دیواری، روشن نماندن آبگرمکن در هنگام باز کردن شیر آب گرم است. در این شرایط با باز کردن شیر آب گرم، آبگرمکن روشن می‌شود؛ اما بعد از چند لحظه خاموش و آب سرد می‌شود. در این شرایط، ترموکوپل نمی‌تواند دمای شعله را تشخیص دهد و جریان گاز را قطع می‌کند.

 

نشانه‌های خرابی ترموکوپل آبگرمکن دیواری

 

چگونگی تست کردن ترموکوپل آبگرمکن

تست ترموکوپل آبگرمکن را به دو روش می‌توان انجام داد. برای نصب پکیج دیواری  بصورت اصولی تنها لازم است مقاله مرتبط را بخوانید تا بطور کامل به این مورد و نکات مهم آن آگاه شوید!

 

بررسی ظاهری:

اولین کاری که برای تست ترموکوپل لازم است این است که محل متصل شدن دو فلز را چک می‌کنیم اگر دو سر فلز از همدیگر جدا باشند قطعاً این قطعه خراب شده است. در مرحله بعدی سر دیگر فلزات که به‌صورت آزاد است را باید بررسی نماییم. وجود یک واشر باعث می‌شود که این دو سر با یکدیگر تماس نداشته باشند چنانچه این دو سر آزاد و یا واشر خراب شده باشند؛ یعنی ترموکوبل خراب شده است.

 

استفاده از بلندگو:

روش دیگری که می‌توان فهمید ترموکوپل سالم است یا نه می‌توانیم دو سر ترموکوپل آبگرمکن را حرارت بدهیم تا در نوک آن اختلاف پتانسیل به وجود آید بعد از آن دو سر دیگر فلز را به یک بلندگو متصل می‌کنیم چنانچه ترموکوپل سالم باشد و خراب نشده باشد صدای ضعیفی بر اثر وجود اختلاف پتانسیل به گوش می‌رسد و این صدا نشانگر سالم بودن ترموکوپل آبگرمکن است.

 

 سخن پایانی

امیدواریم با خواندن این مقاله به راحتی بتوانید خودتان برای تعویض ترموکوپل آبگرمکن دیواری و تست ترموکوپل آبگرمکن دیواری بوتان اقدام کنید. اما اگر به هردلیلی در هر مرحله با مشکلی مواجه شدید خوشحال میشویم از مشاوره رایگان همکاران ما برای حل مشکل آبگرمکن و پکیج تان بهره مند شوید.

دیدگا ها
ثبت دیدگاه
تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است !!

دیدگاه شما

captcha
ارسال دیدگاه

آخرین اخبار و مقالات

علت صدای ناهنجار در پکیج بوتان چیست؟
...
مزایا و معایب پکیج دیواری : 15 مورد از مزایا و معایب پکیج دیواری
...
آشنایی با انواع سختی گیر پکیج : وظایف سختی گیر پکیج چیست؟
...
علت روشن نشدن پکیج بوتان در حالت زمستانه چیست؟ بررسی 9 دلیل برای این مشکل
...

محصولات تخفیف دار

Bita 22 s
 • بی تا 22 فن دار
۱۱/۹۹۰/۰۰۰ تومان ۱۰/۸۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 26 s
 • بی تا 26 فن دار
۱۲/۹۳۲/۰۰۰ تومان ۱۱/۸۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
رادیاتور پره ای il primo (ایل پریمو)
 • رادیاتور پره ای il primo (ایل پریمو)
۳۳۳/۰۰۰ تومان ۳۰۷/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
perla pro24rsi
 • پرلا پرو 24 فن دار
۱۸/۵۹۰/۰۰۰ تومان ۱۷/۲۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
B3115
 • آبگرمکن های کم فشار B3115
۴/۹۲۲/۴۰۰ تومان
مشاهده محصول
Bita 24 s
 • بی تا 24 فن دار
۱۲/۴۴۰/۰۰۰ تومان ۱۱/۲۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
parma 24 rsi digital
 • پارما 24 فن دار دیجیتال
۱۶/۰۶۰/۰۰۰ تومان ۱۵/۲۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
کیت نصب پکیج
 • کیت نصب پکیج
۱/۰۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
perla pro 32rsi
 • پرلا پرو 32 فن دار
۲۱/۳۴۵/۰۰۰ تومان ۲۰/۲۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
parma 26 rsi digital
 • پارما 26 فن دار دیجیتال
۱۶/۶۷۰/۰۰۰ تومان ۱۵/۹۰۰/۰۰۰ تومان
مشاهده محصول
تلگرام اینستاگرام آپارات